Archiwum miesiąca: czerwiec 2013

Lasery

Lasery do obróbki metalu i blachy to maszyny konstruowane w wersjach 2D i 3D. Na rynku oferowanych jest wiele modeli laserów zajmujących się obróbką rur i profili zamkniętych.

Lasery do metalu podczas pracy mogą automatycznie przyśpieszać lub zwalniać tempo. Jednak po zrealizowaniu zabiegu obróbczego automatycznie wracają do punktu zero. Zakres ich ruchu można ograniczyć. Urządzenia te mogą mieć też sterowaną przerwę w ruchu.

Przecinarki laserowe to są obrabiarki samodiagnoznujące. Ich elementy składowe to głównie: stół, rezonator – źródło lasera, a także sterowanie CNC.

Laser MAZAK SUPER TURBO X48 HI-PRO

Laser MAZAK SUPER TURBO X48 HI-PRO

Dzięki automatycznemu załadowywaniu urządzenia te są szybkie, przez co są również niezwykle wydajne.

Wysoki jest koszt skrawania blachy laserem, ale jest on przy tym paradoksalnie opłacalny, dlatego, że urządzenie takie jest bardzo szybkie, osiąga duże prędkości cięcia, a przy tym jest niezwykle dokładne, dzięki sztywnej konstrukcji. Pozwala też na produkcję długich i krótkich serii w stosunkowo krótkim czasie, dzięki unowocześnionej technice pomiarowej i napędowej, wyróżniającej się jakością cięcia.

Lasery do metalu wyposażone są w nowoczesne sterowanie CNC, które umożliwia wycinanie prostych i trudnych konturów wewnętrznych, a także zewnętrznych, na grubych, jak i cienkich blachach.

Laser CNC AMADA LC 2415 ALPHA III

Laser CNC AMADA LC 2415 ALPHA III

W skład wyposażenia laserów wchodzą: agregat lasera, automatyczny zmieniacz palet i przenośnik taśmowy wzdłużny, układ do szybkiej wymiany głowicy, układ do napylania oleju, wielokomorowy system wyciągowy, kompaktowy filtr pyłowy i kabina ochronna.

Podczas pracy przecinarki laserowej wiązka lasera, która występuje przed skrawającym ostrzem nagrzewa skrawany materiał powyżej temperatury topnienia. Strumień gazu, który jest współosiowo doprowadzany z wiązką, pozbywa się wtedy materiału powstałego podczas przecięcia. Dzięki temu materiał staje się miękki i cięcie go staje się łatwiejsze. Większa jest wówczas wydajność takiej maszyny, przy zdecydowanie mniejszym zużyciu narzędzi.

Lasery przeznaczone do obróbki metalu tną niezwykle szybko i precyzyjnie. Dlatego też nadają się do pracy przy wielkoseryjnej i masowej produkcji. Są to urządzenia sterowane numerycznie, zastępujące maszyny konwencjonalne, stosowane do pracy przy małych i średnich produkcjach.

Podsumowując, lasery do obróbki metalu to maszyny, które umożliwiają realizację zadań obróbczych na materiałach trudnych do skrawania, co nie sprawdza się przy wykonywaniu takich zabiegów na innych maszynach.

Prasy krawędziowe

Prasy krawędziowe to maszyny, które potocznie nazywa się krawędziarkami. Maszyny tego typu stosowane są w branży przemysłu metalowego.

Ich praca obróbcza polega na wywieraniu właściwego nacisku na obrabiany przedmiot. Prasy prasują metal, gną go i zgniatają.

Na rynku metalowym sprzedawane są prasy krawędziowe jako maszyny konwencjonalne i krawędziarki typu CNC.

Prasy krawędziowe konwencjonalne i cyfrowe są często stosowane w pracy w narzędziowniach i zakładach przemysłowych do wykonywania obróbki skrawaniem.

Prasa krawędziowa DURMA HAP 2035

Prasa krawędziowa DURMA HAP 2035

Obrabiarki konwencjonalne tego rodzaju, to urządzenia, których efekt pracy uzależniony jest od stopnia umiejętności obsługi i doświadczenia osoby go obsługującej, natomiast praca krawędziarki CNC to praca bazująca na wprowadzonych do komputera maszyny danych, na podstawie których maszyna realizuje swoje zadania obróbcze, a automatyk – kontroluje jej pracę.

Prasy krawędziowe sterowane cyfrowo wyposażone są w odpowiednie sterowanie, dzięki któremu można przeprowadzać na nich skomplikowane zadania obróbcze o odpowiednich określonych kątach gięcia.

Prasa krawędziowa CNC SMD PBH 110-3100-4-C

Prasa krawędziowa CNC SMD PBH 110-3100-4-C

Praca krawędziarki CNC cechuje się przede wszystkim szybkością – dzięki czemu stosowana jest ta maszyna często przy produkcji wielkoseryjnej i masowej oraz precyzją – dzięki zastosowaniu nowoczesnego sterowania numerycznego.

Dzięki wykorzystaniu systemu komputerowego sterowania w pracy prasy krawędziowej, obrabiarki te są niezawodne przy realizacji plastycznego wyginania krawędzi obrabianych materiałów „na zimno”.

Urządzenia te cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród kupujących – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Producenci wciąż szukają rozwiązań technologicznych ułatwiających pracę wykonywaną na ich urządzeniach. Nieustannie modernizują urządzenia, dzięki czemu stają się one jeszcze bardziej uniwersalne i funkcjonalne, a wykonywana na nich praca jest bardziej efektywna, dokładna i tańsza.

Obecnie na rynku polskim i zagranicznym produkowanych jest wiele modeli pras krawędziowych, również tych wyposażonych w sterowanie cyfrowe, które w znacznym stopniu usprawnia obróbkę metalu.

Krawędziarki CNC w sposób szybki i łatwy mogą powtarzać wykonywanie zadań obróbczych, dzięki możliwości zapamiętywania uprzednio wprowadzonych programów.

Prasy krawędziowe CNC to zautomatyzowane, dokładne maszyny, który efekt pracy jest całkowicie zgodny z wcześniej określonymi założeniami projektowymi.

Krawędziarki sterowane cyfrowo, to urządzenia do precyzyjnego gięcia blach. To skuteczne i ekonomiczne maszyny, które wyróżniają się dokładnością i powtarzalnością w wykonywaniu skomplikowanych zadań obróbczych.