Archiwum miesiąca: listopad 2014

Prasy krawędziowe używane

Jakie prasy krawędziowe są najczęściej nabywane, czy nowe, czy prasy krawędziowe używane? Jakie są cechy charakterystyczne takich maszyn do metalu? Na powyższe pytania odpowiemy w poniższym artykule.

W Polsce najbardziej wzięte są prasy krawędziowe do obróbki metali, budowane przez fabryki krajowe, duńskie, holenderskie, ale też japońskie. Prasy krawędziowe wykorzystywane do obrabiania przedmiotów zrobionych z metali to tak zwane krawędziarki. Krawędziarki to maszyny, które stosowane są zarówno w pracy dużych fabryk i zakładów produkcyjnych, jak i mniejszych przedsiębiorstw przemysłowych i narzędziowni. Nowe prasy krawędziowe kupują najczęściej fabryki zajmujące się produkcją na wielką skalę. Mniejsze przedsiębiorstwa nabywają prasy krawędziowe używane, po przeglądach technicznych – jest to dla nich bardziej opłacalne, ponieważ takie maszyny są tańsze, a zakłady takie dysponują często dużo niższym kapitałem, niż fabryki zajmujące się produkcją na wielką skalę, produkcją masową.

Jakie krawędziarki produkuje się na całym świecie? Są to prasy krawędziowe konwencjonalne i kich odpowiedniki wyposażone w sterowanie cyfrowe, czyli krawędziarki CNC.

Prasa krawędziowa ERMAK POWER BEND PRO 3100-175

Prasa krawędziowa ERMAK POWER BEND PRO 3100-175

Krawędziarki konwencjonalne to urządzenia, których działanie zdecydowanie zależy od wprawy, oraz doświadczenia osoby je obsługującej. Krawędziarki sterowane cyfrowo do obróbki przedmiotów z metalu to są z kolei maszyny, które przeprowadzają zadania obróbcze na podstawie uprzednio wpisanych do ich komputerowego programu danych. Osoba obsługująca prasę tylko kontroluje funkcjonowanie takiej prasy nastawnej cyfrowo. Tego rodzaju prasy sterowane cyfrowo z powodu swojej dokładności, a także efektywnego realizowania obróbki skrawaniem, stosowane są często w narzędziowniach, warsztatach, zakładach przemysłowych i fabrykach, które trudnią się wytwórczością wielkoseryjną oraz masową, nowe i prasy krawędziowe używane.

Budujące krawędziarki zakłady nie spoczywają na laurach i mimo, iż takie maszyny uchodzą za bardzo solidne, wciąż je poprawiają, sprawiając tym samym, iż stają się one coraz bardziej wielofunkcyjne, a także nadają się do jeszcze większej ilości zabiegów obróbczych. Na skutek tego, iż obróbka na nich staje się coraz łatwiejsza, oraz szybsza, wzrasta na nie popyt, i kupujący cieszą się oszczędnością i wskutek tego oszczędnością środków pieniężnych wydawanych za wykonywaną na tego typu obrabiarkach fabrykację.



Prócz pras krawędziowych nowych, coraz więcej sprzedających oferuje w tej chwili tego typu używane maszyny do metali. Ich sprzedawcy oferują prasy krawędziowe używane po przeglądach technicznych oraz usprzętowione w bogate wyposażenie. Takie dodatkowe przyrządy umożliwiają rozszerzenie działania takich obrabiarek. Oprócz tego, sprzedający pozwalają na wypróbowanie urządzenia na ruchu pozwalając dzięki temu przekonać się, czy konkretna krawędziarka w konkretny sposób wykonywać będzie zaplanowane zabiegi.

Podsumowując, w Polsce i za granicą sprzedawanych jest obecnie mnóstwo modeli tego typu maszyn do metalu, przeznaczonych do realizacji przeróżnych zadań obróbczych. Maszyny te mają rozmaite gabaryty, oraz parametry pracy obróbczej.

Na zakończenie należy stwierdzić, że by dostosować właściwą krawędziarkę do przeprowadzania danych operacji powiązanych z obróbką materiałów wykonanych z metali, należy pamiętać, by sugerować się znaczącymi dla takich maszyn danymi technicznymi. 

Przecinarki plazmowe i gazowe

Przecinarki plazmowe produkowane są na całym świecie jako maszyny tnące blachę i profile zamknięte w systemie 2D i 3D. To nowoczesne, zautomatyzowane maszyny CNC, przeznaczone do obróbki materiałów, cięcia stali czarnej, nierdzewnej a także aluminium. Są szybkie, ekonomiczne, ale przede wszystkim precyzyjne, dzięki posiadaniu sterowania komputerowego. Oprócz tego składają się jeszcze z plazmy, palników tlenowych i stołu roboczego. Do ich zalet zalicza się możliwość komputerowego ustawiania cykli pracy oraz przebijania materiałów.

Jeśli chodzi o najważniejsze parametry pracy, to przecinarki plazmowe charakteryzuje najbardziej szybkość startu od krawędzi, maksymalna szybkość cięcia oraz pobór mocy.

Na rynku metalowym nabywcy szukają często przecinarki plazmowe SATRONIK, PROXIMA, oraz ESAB i HYPERZAKMET.

Przecinarka plazmowa HYPERZAKMET HPR 260 A

Przecinarka plazmowa HYPERZAKMET HPR 260 A

Popularne wypalarki PROXIMA to maszyny, które posiadają źródła plazmowe, centrale do filtrowania oraz duże moce silnika. To szybkie obrabiarki, które cechuje

posiadanie zsynchronizowanego cyfrowo, obustronnego napędu bramowego z przekładniami oraz silnikami.

Zaletą jest duża dokładność, na którą wpływa praca suportu palnika plazmowego ze sterowaną napięciowo wysokością w stosunku do obrabianego materiału, ale również ustawianą cyfrowo wysokością palnika w czasie obrabiania materiału.

Przecinarki plazmowe PROXIMA wyposażone są w interfejs. Odpowiada on za ustawianie wysokości palnika z odczytem jego położenia.

Wypalarki SATRONIK posiadają niezwykle dokładny palnik plazmowy, a oprócz niego dwa palniki tlenowe, które umożliwiają również cięcie grubych blach.

Przecinarki plazmowe renomowanej marki ESAB to są obrabiarki, które cechuje wysoka dokładność i wydajność. Wykorzystywane są najczęściej do palenia czarnej blachy oraz blachy tzw. kwasoodpornej.

Przecinarka plazmowa plasma ESAB SUPRAREX SXE-P2 5000 RH

Przecinarka plazmowa plasma ESAB SUPRAREX SXE-P2 5000 RH

W Polsce produkowane są wypalarki firmy ECKERT. Te dokładne i ekonomiczne obrabiarki cieszą się dobrą renomą na całym świecie.

Przecinarki gazowe znanej na całym świecie firmy STIGAL przeznaczone są głównie do wypalania blachy. Ich budowę charakteryzuje to, że mają żebrowane, aluminiowe profile.

Na szybkość takich obrabiarek wpływa fakt, iż wyposażone są one w cztery serwonapędy, wchodzące w skład całego ich układu napędowego. Ich praca stosowana jest najczęściej do cięcia plazmowego blachy metodą kształtową.

Jeśli chodzi o ich parametry charakterystyczne, to są przede wszystkim: długość i szerokość robocza, a także szybkość i grubość wypalania.

Dodatkowo przecinarki gazowe wyposażone są w dwustronny układ napędowy i układ bezsmarowy, potrzebny do realizowania zadań obróbczych w trudnych warunkach pracy.