Archiwum kategorii: Frezarki

Znajdziesz tu zbiór wiedzy o frezarka konwencjonalnych i numerycznych CNC.

Skup frezarek CNC

W Polsce i za granicą nieustannie rozwija się sprzedaż i skup frezarek CNC. Powodem tego jest nieustanny rozwój produkcji, a tym samy wzrost przedsiębiorczości, który propagują zakłady zajmujące się produkcją średnioseryjną i te produkujące na wielką skalę.

W związku z tym wiele firm prowadzi obecnie sprzedaż i skup frezarek CNC, umożliwiając w ten sposób swoim klientom dotarcie do dobrych maszyn, po przeglądach technicznych i w atrakcyjnych cenach.

Tego rodzaju urządzenia sterowane numerycznie wyposażone są w układ sterowania, który wykorzystuje informacje cyfrowe przy wyznaczaniu następnych ustawień freza, w zależności od podlegającego obróbce skrawaniem materiału. Dzięki takiemu sterowaniu urządzenie takie może sprawnie obrabiać materiały posiadające przeróżne kształty o różnorodnych wymiarach. Oprócz tego obrabiarki te charakteryzują się bardzo dużą sztywnością, która powoduje, że są również odporne na różnorodne drgania.

Firmy na całym świecie rozwijają też sprzedaż i skup frezarek CNC sporej wielkości, nazywanych centrami frezarskimi CNC, które wykorzystuje się zwykle w wielkich zakładach produkcyjnych i fabrykach. Tego typu szybkie, a także skrupulatne maszyny są nieraz niezbędnymi maszynami do produkcji wielkoseryjnej i masowej, kiedy czas pełni istotną rolę, przy produkcji przedmiotów metalowych.

Frezarka CNC DECKEL FP4CC/T

Frezarka CNC DECKEL FP4CC/T

Zarówno w Polsce, jak i za granicą produkowanych i sprzedawanych jest bardzo dużo frezarek CNC, ale również centrów frezarskich, które dzięki elektronicznemu wyposażeniu umożliwiają szybszą realizację różnorakich zabiegów, ale też bardzo poprawiają produkcję. To są dokładne frezarki, cechujące się bardzo dużą precyzyjnością wykonania. To są urządzenia, które cenione są przez użytkowników obrabiarek do metali. Frezarki sterowane cyfrowo uznawane są między innymi za tego rodzaju zalety, jak brak wzorników, sprawny czas zmiany maszyny na wybrane cykle automatyczne, uniezależnienie realizacji produkcji od zmęczenia pracownika obsługującego urządzenie, czy niski procent braków, dzięki wyeliminowaniu błędów, które byłyby popełniane przez pracownika obsługującego frezarkę.

Pionowe dwuwrzecionowe centrum obróbcze SW BA25-2 A3

Pionowe dwuwrzecionowe centrum obróbcze SW BA25-2 A3

Jakie cechy charakterystyczne dużych frezarek CNC podkreślają firmy prowadzące sprzedaż i skup frezarek CNC? Centra frezarskie – sporej wielkości frezarki CNC, to niekonwencjonalne obrabiarki, używane do obróbki materiałów o niestandardowych formach. Mimo dużej prędkości frezowania, to maszyny cechujące się dużą dokładnością, ale również należą do grona najekonomiczniejszych urządzeń ze sterowaniem numerycznym, wykorzystywanych do obróbki przedmiotów z metali. Tego typu centra obróbcze posiadają magazyn na narzędzia , co je wyróżnia spośród pozostałych urządzeń CNC. Obrabiarki te posiadają automatyczne zmienianie narzędzi, które powoduje, że produkcja na nich odbywa się niezwykle szybko oraz otrzymuje się podczas niej niemałą oszczędność czasu. Dobrą marką cieszą się wielozadaniowe centra frezerskie Jafo, czy Poręba, ale również takie japońskie maszyny, produkowane przez Mitsubishi Heavy Industries LTD, oraz MAZAK, ale też niemieckie centra MAHO, DMG oraz HERMLE. Obrabiarki tego rodzaju mogą obsługiwać osoby, przeszkolone z zakresu używania takich obrabiarek czy bezpieczeństwa pracy, mianowicie zasad bhp, ale także mają wystarczającą wiedzę o pracy i obsłudze tych frezarek oraz centrów frezarskich. Można w tym miejscu zapytać, jaka frezarka sterowana numerycznie będzie dla nas najbardziej odpowiednia?

Konkludując, zanim wybierzemy frezarkę CNC, czy centrum obróbcze do frezowania, i odwiedzimy firmę, która prowadzi sprzedaż i skup frezarek CNC, oraz skup obrabiarek i maszyn innego typu, powinniśmy przeanalizować, jaka maszyna tego typu może być odpowiednia do wykonywania konkretnych zabiegów z zakresu frezowania, będzie miała odpowiednie parametry, a zarazem – krótko mówiąc – będzie szybka, dokładna i wydajna. Możemy również skorzystać w tej kwestii z pomocy specjalistów, którzy pracują w takich firmach i służą często pomocą swoim klientom w doborze odpowiedniej obrabiarki do realizacji określonych operacji obróbczych. 

Frezarki CNC AVIA

Na rynku metalowym rozwija się nieustannie skup i sprzedaż maszyn do metalu. Dużym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się frezarki CNC AVIA – frezarki sterowane numerycznie.

Renomowana marka AVIA oferuje swoim klientom niezawodne obrabiarki do metalu. Frezarki CNC AVIA cechuje szybkość i dokładność wykonywania zabiegów obróbczych.

Jedną z popularnych maszyn tego typu jest frezarka narzędziowa CNC AVIA FNE 50 N TNC 360. To uniwersalna maszyna, która słynie ze swej solidności. Pracuje ona z wrzecionem pionowym lub poziomym. Ma szeroki zakres nastawianych bezstopniowo obrotów oraz posuwów.

Frezarka narzędziowa AVIA FNE 50 N

Frezarka narzędziowa AVIA FNE 50 N

Posiada skrętny pulpit z zamieszczonymi na nim przyciskami do jej sterowania.

W szafach sterowniczych znajdują się jej układy sterowania.

Frezarka CNC AVIA posiada również osłonę przestrzeni roboczej, do ochrony operatora, co niezwykle zwiększa bezpieczeństwo jego pracy.

Maszyna ta umożliwia też na frezowanie przeróżnych materiałów, z właściwymi dla nich parametrami obróbki.

Urządzenie to cechują takie parametry, jak: powierzchnia mocowania, posuwy robocze, ilość rowków teowych, wielkość i obciążenie stołu, zakres obrotów wrzeciona, przesuwy, moc silnika, itp.

Przy pokreśleniu ważnych parametrów w/w frezarki CNC AVIA nie można pominąć także informacji na temat kąta skręcenia głowicy, który wynosi tutaj +-45 stopni, oraz informacji na temat sprężynowego mocowania narzędzi – tutaj z siłą aż 10000N.

Podsumowując, frezarki narzędziowe CNC AVIA FNE 50 N TNC 360 to maszyny, które cechuje duża sztywność, a to sprawia, że maszyny te doskonale nadają się do frezowania narzędziami o ostrzach z węglików spiekanych.

Frezarka narzędziowa CNC AVIA FNE 50 N

W Polsce i za granicą sprzedaje się obecnie różnego rodzaju maszyny numeryczne do obróbki metalu, np. frezarki CNC. Jedne z najbardziej popularnych urządzeń tego rodzaju są maszyny wyprodukowane przez renomowanego polskiego producenta, firmę AVIA.

Dużym zainteresowaniem wśród nabywców frezarek CNC  cieszy się frezarka narzędziowa CNC AVIA FNE 50 N. Maszyna ta cechuje się dużą dokładnością. To frezarka uniwersalna, która pracuje z wrzecionem poziomym albo pionowym.

Frezarka narzędziowa CNC AVIA FNE 50 N  ma szeroki zakres nastawianych bezstopniowo posuwów i obrotów. Na skrętnym pulpicie umieszczone są przyciski do jej sterowania. W szafach sterowniczych frezarka posiada układy sterowania. Maszyna ma też osłonę przestrzeni roboczej do ochrony operatora. Pozwala również na frezowanie różnych materiałów z właściwymi dla nich parametrami obróbki.

Frezarka narzędziowa AVIA FNE 50 N

Frezarka narzędziowa AVIA FNE 50 N

Frezarka narzędziowa CNC AVIA FNE 50 N to obrabiarka, którą charakteryzują jeszcze inne ważne parametry, na przykład: powierzchnia mocowania, rowki teowe – ilość, szerokość oraz rozstawienie, masa i obciążenie stołu, stożek wrzeciona, ilość i zakres obrotów wrzeciona, średnica otworu w podtrzymce, przesuwy – wzdłużny, pionowy lub poprzeczny, posuwy robocze i przyśpieszone – i ich ilość, moc silnika do zasilacza hydraulicznego, moc elektropompki układu chłodzenia, a także ręczny posuw pinoli.

Ważny dla tej maszyny jest również ręczny wysuw pinoli frezarki CNC, maksymalny kąt skręcenia głowicy – wynoszący tutaj +-45 stopni, mocowanie narzędzi sprężynowo z siłą aż 10000N i masa głowicy z przekładką.

Frezarka narzędziowa CNC AVIA FNE 50 N cechuje się sztywnością budowy, dzięki której sprawdza się ona w pracy podczas frezowania narzędziami z ostrzami z węglików spiekanych i dlatego często stosowana jest w pracach zarówno dużych przedsiębiorstw przemysłowych, jak i mniejszych narzędziowni. 

Frezarka CNC AVIA FNE 40 Z

Na rynku metalowym dużym zainteresowaniem cieszą się szybkie i dokładne frezarki CNC. Takie obrabiarki sterowane numerycznie używane są przy obróbce skrawaniem. Zajmują się przede wszystkim frezowaniem gwintów, ale też używa się ich do frezowania np. kół zębatych. 

Chętnie nabywaną frezarką CNC jest wyprodukowana przez Fabrykę Obrabiarek Precyzyjnych AVIA S.A. z Warszawy – nowoczesna frezarka CNC AVIA FNE 40 Z. To maszyna, która – dzięki specjalnemu użebrowieniu korpusu oraz posiadaniu szerokich prowadnic posiada stabilną i sztywną konstrukcję. Ma ogromne możliwości frezowania dzięki zastosowaniu w niej sterowania CNC HEIDENHAIN TNC 124. Można na niej również ustawić system pracy ręcznej, co jest znacznie bardziej opłacalne w przypadku produkcji małoseryjnej. Podczas pracy z wykorzystaniem elektronicznego kółka, maszyna ma możliwość pracy w pełnym zakresie – co ciekawe – można w taki sposób również sterować każdą osią z osobna. Obrabiarka waży 2150 kg, a jej długość, szerokość i wysokość wynoszą: 2050x2270x1975 mm.

Uniwersalna frezarka CNC AVIA FNE 40 Z wyposażona jest w pionowe wrzeciono, pionową głowicę oraz podtrzymkę, która pozwala operować także frezami walcowymi w poziomie. Posiada ręczne przełączanie obrotów, a zwalnianie narzędzi – hydrauliczne. Jej maksymalny kąt skręcenia głowicy pionowej wynosi 45 stopni. Wyposażona jest w poziomy i pionowy stół. Stół poziomy ma powierzchnię roboczą 400×800 mm. Maszyna ma pięć rowków teowych o szerokości 14 mm, a rozstawieniu 50 mm. 

Frezarka CNC AVIA FNE 40 Z

Frezarka CNC AVIA FNE 40 Z

Maksymalne obciążenie jej poziomego stołu jest możliwe do 400 kg. Sam taki stół waży z kolei ok. 123 kg. Stół pionowy z kolei ma wymiary 315×1100 mm. Ma on trzy rowki teowe o szerokości 14 mm i rozstawieniu 63 mm. Wrzeciennik frezarki CNC AVIA FNE 40 Z ma końcówkę wrzeciona ISO 40. Charakteryzuje się bezstopniową ilością obrotów wrzeciona. Przesuw wzdłużny maszyny X mech/całkowity wynosi 580/620, przesuw poprzeczny Y mech/ całkowity – 380/420, a przesuw pionowy Z mech/całkowity – 360/400. Posuwy obrabiarki są bezstopniowo nastawiane. Posuwy X i Y robocze wynoszą 5-2000 mm/min, posuwy X i Y ustawcze – 4,0 m/min, posuw Z roboczy – 5-2000 mm/min, natomiast posuw Z ustawczy – 4,0 m/min. Silniki do napędu obrabiarki ma obroty wrzeciona 4,0 kW, a posuwy : 7,0 Nm.

Do podstawowego wyposażenia frezarki CNC AVIA FNE 40 Z należą przede wszystkim: kompletny układ sterowania, stół poziomy o wielkości 400×800 mm, układ hydrauliczny – służący do odmocowywania narzędzi oraz przełączania obrotów wrzeciona, układ chłodzenia z elektropompką, wanna chłodziwa, osłony przestrzeni roboczej, przekładka, ramię transportowe głowicy, śruby M16 z podkładkami do mocowania głowicy oraz pulpit sterowniczy skrętny – na którym znajdują się elementy układu sterownia niezbędne do obsługiwania maszyny. Dodatkowo może posiadać podtrzymkę do poziomego frezowania.

Frezarka CNC AVIA FNE 40 Z sprawdza się zarówno przy produkcji jednostkowej, średnioseryjnej, jak i wielkoseryjnej i masowej, przy realizacji operacji obróbczych – stalowych, żeliwnych, aluminiowych, wykonanych z mosiądzu czy brązu przyrządów, części i narzędzi, charakteryzujących się wysoką dokładnością wykonania, którą umożliwiają łożyska wysokiej klasy dokładności używane do łożyskowania wrzecion i bezluzowe toczne przekładnie. Obrabiarka wyposażona jest w obieg chłodzenia z elektropompką. Ponadto posiada szafy sterownicze, w których znajduję się jej elektryczna aparatura.

Frezarka CNC AVIA FNE 40 Z potrafi frezować współbieżnie i przeciwbieżnie. Dzięki wykorzystania podczas jej pracy wyposażenia normalnego oraz specjalnego umożliwia frezowanie proste, wytaczanie, gwintowanie, wiercenie, rozwiercanie oraz pogłębianie.

Podczas realizacji zabiegów obróbczych można na niej stosować narzędzia wykonane ze stali szybkotnącej albo węglików spiekanych.

Frezarki CNC

Frezarki CNC to maszyny, które przeznaczone są do obróbki skrawaniem. Podstawowym zadaniem frezarek CNC jest frezowanie gwintów, rowków, a także kół zębatych.

W dzisiejszych czasach coraz częściej wykorzystuje się frezarki CNC, ponieważ są to szybkie, ekonomiczne i wydajne obrabiarki z elektronicznym wyposażeniem.

Frezarki CNC posiadają układ sterowania, który bezpośrednio wykorzystuje informacje liczbowe przy wyznaczaniu kolejnych położeń freza, w stosunku do obrabianego przedmiotu. Wprowadzane do układu sterującego dane liczbowe są często zakodowane na taśmie. Dzięki temu sterowaniu obrabiarka taka może w sposób sprawny frezować przedmioty o określonych kształtach i wymiarach.

Frezarka CNC AVIA FNF-40NA

Frezarka CNC AVIA FNF-40NA

Poza tym urządzenia te cechują się dużą sztywnością, która sprawia, że są one również odporne na drgania.

Większe maszyny tego rodzaju, zwane centrami frezarskimi CNC znajdują zastosowanie szczególnie w dużych zakładach produkcyjnych i fabrykach.

Centrum frezerskie YT-1500F

Centrum frezerskie YT-1500F

Te szybkie i dokładne maszyny stają się coraz częściej niezastąpionymi maszynami do produkcji wielkoseryjnej i masowej, kiedy to czas odgrywa bardzo dużą rolę podczas wytwórczości produktów metalowych.

Na rynku polskim i zagranicznym coraz więcej produkowanych i sprzedawanych jest frezarek CNC i centrów frezarskich, które – dzięki elektronicznemu wyposażeniu – umożliwiają szybsze wykonywanie różnego rodzaju operacji i, co za tym idzie, znacznie ułatwiają pracę.

Na rynku metalowym znaczące miejsce zajmują frezarki CNC takich polskich firm jak na przykład Poręba, Avia, czy Jafo, niemieckie HECKERT, HERMLE, a także MAHO. To bardzo dokładne obrabiarki, które charakteryzują się precyzyjnością wykonania. Są to maszyny, które mają renomę.

Frezarki CNC cenione są głównie za takie zalety, jak brak wzorników – który skraca czas technicznego przygotowania produkcji, krótki czas przestawiania frezarki na poszczególne cykle automatyczne, uniezależnienie przebiegu obróbki od zmęczenia obsługującego pracownika – czyli częstsze wykorzystanie maszyn CNC niż frezarek sterowanych ręcznie, a także obniżenie procentu braków – dzięki eliminacji błędów popełnianych przez obsługującego maszynę pracownika.

Zalety te sprawiają, że frezarki sterowane numerycznie są często wykorzystywane przy każdego rodzaju produkcji, czy to jednostkowej, czy też małoseryjnej, przedmiotów o kształtach złożonych, których obróbka sprawia duże trudności na frezarkach konwencjonalnych.

Frezarki sterowane cyfrowo, przy wielu zaletach, mają tylko dwie wady: wysoki koszt tych urządzeń i możliwość pełnego wykorzystania tych obrabiarek jedynie w zakładach o najwyższym poziomie organizacyjnym i technicznym.

Centra frezarskie są to z kolei nowoczesne urządzenia, przeznaczone do obróbki przedmiotów o złożonych kształtach. Nadają się do obróbki szczegółowej i do wykonywania skomplikowanych zabiegów obróbczych. Obrabiarki te cechuje duża sztywność budowy, dzięki której wykonywane na nich operacje obróbcze realizowane są w sposób bardzo dokładny. Maszyny te posiadają najczęściej uniwersalne stoły z wbudowanymi, sterowanymi numerycznie stołami obrotowymi. Oprócz tego mają obracaną numerycznie głowicę pionową. Dzięki takiej budowie urządzenia te mogą w tym samym czasie pracować w sposób ciągły w kilku osiach. Maszyny te mogą osiągać wysokie obroty wrzeciona. Mimo dużej prędkości pracy, są to maszyny cechujące się dużą precyzja i należą do grona najekonomiczniejszych maszyn ze sterowaniem numerycznym przeznaczonych do obróbki skrawaniem.

Centra frezarskie posiadają magazyn na narzędzia – co wyróżnia je spośród innych maszyn CNC do frezowania przedmiotów metalowych.

Maszyny te mają automatyczny zmieniacz narzędzi, dzięki któremu praca na nich przebiega w sposób bardzo sprawny i zyskuje się podczas obróbki dużą oszczędność czasu.

Centra frezarskie cechuje posiadanie przede wszystkim całkowicie zamkniętych osłon, śrubowe transportery wiórów, centralne automatyczne systemy smarowania, separatory oleju, sondy do pomiaru detalu oraz lampy sygnalizujące koniec pracy.

Dużym zainteresowaniem ze strony klientów cieszą się wielozadaniowe centra frezarskie Jafo, czy Poręba, oraz takie japońskie maszyny, wyprodukowane przez Mitsubishi Heavy Industries LTD, czy MAZAK, a także niemieckie centra DMG, HERMLE i MAHO.

Frezarki obwiedniowe

Frezarki obwiedniowe to maszyny, na których stosuje się obróbkę walcowych kół zębatych, posiadających proste lub śrubowe zęby.

Można wyróżnić dwa rodzaje tych obrabiarek pod względem rozwiązań kinematycznych, tj.: frezarki uniwersalne z dyferencjałem i frezarki bezdyferencjałowe.

Maszyny tego typu bezdyferencjałowe cechują się mniej skomplikowanym układem kinematycznym. Nie są jednak tak uniwersalne w działaniu, jak frezarki z dyferencjałem.

Na frezarkach obwiedniowych można wykonywać frezowanie obwiedniowe walcowych kół o zębach śrubowych, frezowanie ślimacznic według metody promieniowej, a także frezowanie ślimacznic według metody stycznej.

Frezarki obwiedniowe uniwersalne mogą mieć układ pionowy – w którym oś obrabianego koła jest w położeniu pionowym, oraz układ poziomy. Obydwa rodzaje tych frezarek posiadają mechanizmy, dzięki którym są one w pracy dokładne i precyzyjnie obrabiają koła.

Frezarka obwiedniowa do kół zębatych  53A80H

Frezarka obwiedniowa do kół zębatych 53A80H

Frezarki obwiedniowe o pionowym układzie składają się między innymi z: łoża, stojaka, wspornika, belki poprzecznej, sani stołu, silnika głównego, ustawienia głębokości frezowania, ustawienia przesuwu wrzeciennika narzędziowego, ramienia wrzeciennika narzędziowego, głowicy narzędziowej, tablicy sterowniczej i regulacji posuwu.

Istotnymi elementami uniwersalnych frezarek obwiedniowych o układzie poziomym są z kolei: frez ślimakowy i trzpień z obrabianym kołem.

Na dokładność pracy frezarki obwiedniowej wpływa napęd stołu oraz przekładni podziałowej (najczęściej ślimakowej), która musi charakteryzować się wysoką dokładnością wykonania i pracować bez luzu. Aby pozbyć się luzu międzyzębnego w napędach stołów używa się czasem (przez przesunięcia poosiowe) ślimaki dwuskokowe.

Jeśli chodzi o konstrukcję napędu stołu takiej frezarki, to cechuje się ona między innymi tym, że napęd przenoszony jest z koła, na szerokie koło, które mieści się na wałku wraz ze ślimakiem napędowym, który zazębia się ze ślimacznicą. W tulei stożkowej, którą z kolei podsuwa się ku górze nakrętką z naciętym uzębieniem, ułożyskowany jest stół. Za pomocą wałka z naciętym na jego końcu ślimakiem, można tę nakrętkę przekręcić. Na łożysku tocznym oporowym, dokręconym nakrętką, podparty jest poosiowo stół. Przez wymianę podkładki może być przesuwany poosiowo ślimak. Stół smarowany jest olejem doprowadzonym przez przewód.

Napęd freza powinien być bezluzowy, bo dzięki temu praca freza będzie dokładniejsza, ostrza freza będą gładsze i trwalsze.

Automatyzacja pracy frezarek obwiedniowych sprawdza się w produkcji wielkoseryjnej niewielkich kół o małej wadze. Za pomocą tarczy lub przenośnika łańcuchowego następuje zasilanie maszyny w półwyroby kół zębatych. Przy pomocy zapadki dochodzi do obrotu tarczy z gniazdami do kół lub przesuwu łańcucha. Zapadka dostaje wówczas napęd od tłoczyska, które pod ciśnieniem oleju przesuwa się o określony krok.

Znaczącym elementem maszyny jest podajnik wyposażony w chwytak szczękowy. Jego praca polega na otwieraniu i zamykaniu szczęk, oraz na podnoszeniu i opuszczaniu ramienia. Może też obracać ramię, przenoszące obrabiane koło z przenośnika na trzpień mocujący.

Warto w tym miejscu wspomnieć o kilku istotnych rodzajach frezowania ferzarek obwiedniowych. Są to: frezowanie przeciwbieżne, frezowanie współbieżne i frezowanie diagonalne, inaczej nazywane przekątnym.

Frezowanie przeciwbieżne polega na tym, że ostrze freza pozbywa się warstwy mającej kształt przecinka, zaczynając od grubości zerowej do największej.

Dzięki metodzie frezowania współbieżnego frezarki obwiedniowe mogą uzyskać lepszą gładkość, ponieważ ostrze freza zaczyna zdejmowanie warstwy od największego przekroju. W tym przypadku może jednak dojść do odsunięcia się zwojów nakrętki w stronę zwojów śruby. Taka sytuacja wynika z pojawiającego się luzu. Tego rodzaju frezowanie można przeprowadzić, kiedy opory skrawania będą małe, np. w przejściu wykańczającym. Korzystne jest przeprowadzenie frezowania współbieżnego obróbki zgrubnej w przejściu z dołu do góry, natomiast odwrotnie – z góry w dół – powinno się stosować frezowanie przeciwbieżne.

Frezowanie diagonalne, inaczej nazywane przekątnym stosuje się, aby poprawić dokładność obróbki kół oraz zminimalizować zużycie zębów freza. Wraz z posuwem wrzeciennika narzędziowego dochodzi do stycznego, ciągłego posuwu wzdłuż osi freza.

Podsumowując, frezarki obwiedniowe to precyzyjne maszyny, które doskonale nadają się do produkcji kół zębatych, posiadających proste lub skośne zęby i sprawdzają się przy produkcji ślimacznic.

Frezarki specjalne

Frezarki specjalne przystosowane są do obrabiania określonych przedmiotów. Mają one konstrukcję, która jest dostosowana do pracy w danej branży przemysłu.

Frezarki specjalne dla przemysłu narzędziowego to np.: frezarki do wierteł krętych, do gwintowników i do obróbki zębów frezów.

Maszyny te mają też zastosowanie w narzędziowniach dużych zakładów.

Przykładem frezarki specjalnej jest np. frezarka do wierteł krętych. Obrabiarki tego typu mogą frezem kształtowym frezować jednocześnie rowki spiralne do odprowadzania wiórów tarczowym i – za pomocą freza kątowego – jednostronne boczne powierzchnie.

Do uzyskania lepszej gładkości frezowanych powierzchni wykorzystuje się frezowanie współbieżne. Wykonuje się je jednowrzecionowymi lub wielowrzecionowymi półautomatami frezarskimi.

Frezarki specjalne znajdują też zastosowanie z przemyśle hutniczym. Są to na przykład frezarki do blach, do wlewków kwadratowych i do hutniczych rozet walców.

Frezarka  przeznaczona do obróbki wlewków kwadratowych frezuje głowicami frezowymi równocześnie dwie ściany boczne i dwa naroża dwóch wlewków kwadratowych. Ruch posuwowy wykonuje w nich stół z wlewkami. Po każdym przejściu podstawia się do frezowania następne boki i naroża.

Opisane powyżej dwa rodzaje maszyn są przykładami specjalnych frezarek konwencjonalnych, dostosowanych do branży przemysłu, w którym mają zastosowanie. 

Frezarki łożowe

Frezarki łożowe to obrabiarki ze stołem krzyżowym. Nazywane są inaczej frezarkami bezwspornikowymi, co związane jest z budową tych maszyn, które nie mają pionowo przesuwnego wspornika (konsoli) wspierającego stół.

Obrabiarki te, zamiast przesuwu pionowego wspornika mają pionowy przesuw wrzeciennika. Stół przesuwa się w nich wzdłużnie na saniach, które przesuwają się po łożu poprzecznie.

Przedmiot obrabiany we frezarkach łożowych jest bardzo sztywno podparty, dlatego może on być bardzo ciężki, co jest ważną pozytywną cechą tych maszyn.

Frezarki łożowe bezstojakowe mają mało sztywny wrzeciennik. Przesuwa się on na prowadnicach pionowo, na tylnej ścianie łoża. W sytuacji zmniejszenia ciężaru sztywność frezarki podlega obniżeniu.

Frezarki łożowe ze stojakiem ramowym lub korytowym (z wrzeciennikiem przesuwającym się wewnątrz stojaka w postaci pionowej ramy lub koryta) mają już bardziej sztywny wrzeciennik. Frezarki z wrzeciennikiem przesuwającym się pionowo na zewnątrz sztywnego, mocno użebrowanego stojaka skrzynkowego (wzdłuż prowadnic umieszczonych na bocznej ścianie stojaka) mają najbardziej sztywny wrzeciennik.

Wrzeciennik w/w maszyn jest znacznie sztywniejszy wtedy, gdy ma większą objętość i dłuższe prowadzenie na stojaku. W takie sytuacji nie są jednak możliwe skręty stołu, dlatego frezarki łożowe buduje się najczęściej jako maszyny produkcyjne.

W łożu frezarek łożowych znajdują się kanały dla zsypu wiórów i ścieku chłodziwa ze stołu frezarki.

Obrabiarki te, jako półautomatyczne i automatyczne frezarki łożowe produkcyjne najlepiej sprawdzają się przy produkcji wielkoseryjnej i masowej, lub nowoczesnej zautomatyzowanej produkcji małoseryjnej trudnych technologicznie przedmiotów. 

Frezarki rewolwerowe

Frezarki rewolwerowe to maszyny lekkie. Robocza szerokość ich stołu wynosi 250 mm. Są to frezarki poziome, które posiadają belkę z rewolwerową, sześciowrzecionową głowicę o własnym napędzie. Mają wrzeciono poziome i sześć wrzecion pionowych (kolejno podstawianych do pracy), które są przystosowane do wykonywania zadań frezerskich oraz wiertarskich.

Frezarki te mają wiele zalet. Jedną z nich jest szybkie wprowadzanie do pracy następnych wrzecion z zamontowanymi odpowiednimi do wykonywania zadania narzędziami, co powoduje szybszą niż ręczna, wymianę narzędzi w końcówce wrzeciona (szybsze przenoszenie i mocowanie przedmiotów, niż na innych frezarkach).

W jednym zamocowaniu przedmiotu odbywa się jego całkowita obróbka, dzięki czemu jest ona dokładniejsza.

Przy użyciu stołu obrotowego frezowanie przedmiotu odbywa się po kolei, z kilku jego stron.

Na jednej obrabiarce obrabia się przedmiot kilkoma różnymi narzędziami. Są one mocowane w końcówkach wrzecion, w tzw. oprawach szybkomocujących, bez śrub ściągających, przetykanych przez otwór wrzeciona. Do każdego narzędzia chłodziwo doprowadzane jest osobno.

Frezarki rewolwerowe to maszyny, które posiadają szafę elektryczną sterowniczą, która jest wolnostojąca. Wyposażone są ponadto w wolnostojący zasilacz hydrauliczny.

Obrabiarki te nadają się do lekkiej obróbki frezerskiej oraz do obróbki wiertarsko-wytaczarskiej skomplikowanych przedmiotów, o niewielkich naddatkach materiału do frezowania w średnio- i wielkoseryjnej produkcji.

Frezarki narzędziowe

Frezarki narzędziowe stosowane są najczęściej do produkcji narzędzi, przyrządów, uchwytów, matryc o prostoliniowych powierzchniach i niektórych wykrojników.

Są to bardzo dokładne maszyny charakteryzujące się dużą uniwersalnością. Posiadają bogate oprzyrządowanie, które zwiększa ich uniwersalność.

Frezarki narzędziowe wyposażone są w dwa wrzeciona, poziome (w poprzecznie przesuwnym wrzecienniku) oraz pionowe (w głowicy skrętnej wrzecionowej, na końcu przesuwnej belki). Z przodu stojaka, na prowadnicach znajduje się wspornik obrabiarki. Na saniach pionowych maszyny umieszczony jest pionowy stół frezerski wzdłużnie przesuwny, z pionową powierzchnią roboczą.

Frezarka narzędziowa AVIA FND 32

Frezarka narzędziowa AVIA FND 32

Dzięki przesuwowi wrzeciennika, posiadającego wrzeciono poziome, można uzyskać przesuw poprzeczny. Wraz z tym wrzeciennikiem przesuwa się belka z zamocowaną na końcu głowicą wrzecionową lub dłutowniczą (odpowiednią do wykonania zamierzonego zadania).

Frezarki narzędziowe to maszyny, które mogą być wyposażone w odczyty optyczne i w dokładne linie z podziałką, pozwalające na przesuwy sań, stołu i wrzeciennika z dokładnością do 0,01 mm.