Archiwum kategorii: Prasy

W dziale „Prasy” opisane są główne rodzaje pras stosowanych w przemyśle: prasy mimośrodowe i hydrauliczne. Przedstawiamy tu artykuły dotyczące budowy pras i ich przeznaczenia. Opisane są również metody zastosowania tych maszyn w procesach wykrawania, tłoczenia, kucia i ciągnienia .

Skup pras

Sprzedaż i skup pras jest obecnie bardzo popularny, ponieważ nieustannie rozwija się produkcja, nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Ale czym charakteryzują się prasy do metali?

Prasy do metalu są to maszyny używane głównie podczas prasowania przedmiotów wykonanych z różnego rodzaju metali. Obecnie na rynku oferowane są zarówno nowe prasy różnego typu, oraz prasy używane, chętnie nabywane szczególnie przez mniejszych przedsiębiorców. Z tego względu pojawia się na rynku również coraz więcej giełd maszyn, czy komisów maszyn, które prowadzą sprzedaż i skup pras.

Jeśli chodzi o realizację zadań obróbczych przez prasy, to prasowanie polega na wywieraniu nacisku na określone materiały, które podczas obróbki znajdują się między roboczymi podzespołami prasy.

Prasa hydrauliczna OTTO HS WWE-P 120T

Prasa hydrauliczna OTTO HS WWE-P 120T

Aktualnie na świecie wiele firm też prowadzi sprzedaż i skup pras, ponieważ rośnie na nie nieustannie zapotrzebowanie. Produkowanych jest dużo rodzajów takich maszyn, jak np.: prasy mimośrodowe, ale także prasy rewolwerowe, itp. Dużym zainteresowaniem u nabywających cieszą się w obecnym czasie nasze krajowe tego rodzaju obrabiarki, budowane w Fabryce Urządzeń Mechanicznych z Częstochowy oraz Zakładzie Doskonalenia Zawodowego z Krakowa, Zakładzie Budowy Maszyn Ciężkich w Koszycach, tudzież prasy produkcji niemieckiej, dobrych marek, na przykład Erfurt ale też Plasomet.

Jeżeli chodzi o wysięgowe prasy do metalu, to na nie także rośnie popyt i wzrasta zapotrzebowanie na ich sprzedaż, i skup pras tego typu.

Prasy wysięgowe są to urządzenia, dla których wyróżniającą właściwością może być oczywiście to, że mają one wolny dostęp do stołu z trzech stron prasy. To maszyny, które mają często stoły sterowane – których układ można modyfikować albo stoły stałe – które stanowią całość z korpusem obrabiarki.

Co cechuje prasy mimośrodowe? Prasy mimośrodowe to są maszyny, dla których specyficzne jest regulowanie skoku suwaka. Ich naczelnym przeznaczeniem jest zgniatanie, gięcie, toczenie, ale również wykrawanie. Maszyny takie mają pneumatyczny, bądź hydrauliczny wyrzutnik, który gwarantuje urządzeniu tzw. płytkie ciągnienie. Prasy do obróbki metalu posiadające taki wyrzutnik często mają większe możliwości obróbcze, stają się również dużo bardziej uniwersalne. Prasy mimośrodowe do obrabiania przedmiotów wykonanych z metalu mają stół pośredni, pneumatyczny wyrzutnik bądź sterowanie elektromechniczne. Zaopatrzone mogą być dodatkowo w centralne smarowanie. W dolnej części skoku suwaka prasy mimośrodowej dopuszczane są wartości nominalne nacisku tej obrabiarki. Nominalny kąt ucisku tego rodzaju prasy jest równy kątowi nominalnemu wychylenia korby z dolnego położenia.

Prasa mimośrodowa LE 160 C

Prasa mimośrodowa LE 160 C

Na rynku metalowym na całym świecie doceniane są również zagraniczne prasy hydrauliczne do obróbki metalu, jak na przykład: Strojarne Piesok, japońskie Aida tudzież prasy niemieckie firmy Ratingen i na nie również wzrasta popyt, rozwija się sprzedaż i skup pras tego rodzaju.

Ale czym charakteryzują się prasy hydrauliczne? Prasy hydrauliczne to są obrabiarki przystosowane do tzw. tłoczenia czy do wykrawania odkuwek. To są obrabiarki, które najczęściej tłoczą blachę na zimno. Do ich zalet należy uzyskiwanie stałej prędkości ruchów suwaka, w czasie odkształcania, ale także to, że ich nacisk nie jest zależny od położenia suwaka. Obrabiarki te mają możliwość poza tym dopasowywania prędkości i ucisku suwaka, zapewniają organizowanie właściwych warunków pracy. Gwarantują bezpieczeństwo obrabiarki przed przeciążaniem. Oprócz tego, umożliwiają w nieskomplikowany sposób Prasy hydrauliczne do prasowania przedmiotów z metali wykorzystywane są też do kucia swobodnego. Umieją kuć materiały o sporych wymiarach. Obrabiarki tego typu w czasie operacji obróbczych tłoczą wodę napędzanymi w sposób elektryczny pompami.

Co z kolei wyróżnia prasy krawędziowe? Prasy krawędziowe wykorzystywane do prasowania przedmiotów z metali nazywane są krawędziarkami. Urządzenia takie przystosowane są bardzo często do prasowania, czy zgniatania i gięcia rozmaitego rodzaju materiałów wykonanych z metali.

Krawędziarki w wersji konwencjonalnej są to maszyny, których funkcjonowanie w całości uzależnione są od kwalifikacji, oraz doświadczenia osoby, która ją obsługuje. Tego typu urządzenia sterowane numerycznie wykorzystywane do prasowania, zgniatania i gięcia przedmiotów wykonanych z metalu to są krawędziarki mające sterowanie, które pozwala tym obrabiarkom na realizację złożonych zadań operacji o wymyślnych kątach gięcia. Tego rodzaju prasy sterowane numerycznie z racji dokładności, tudzież sprawnego wykonywania obróbki, używane są przede wszystkim w narzędziowniach, warsztatach, zakładach produkcyjnych czy fabrykach, trudniących się wytwórczością wielkoseryjną oraz masową. Urządzenia te kapitalnie sprawdzają się do realizacji prasowania „na zimno” przedmiotów wykonanych z metalu.

Krawędziarki stosowane do obróbki przedmiotów metalowych, na skutek zastosowania sterowania numerycznego, zapamiętującego wprowadzone uprzednio do do programu komputerowego wartości, mają możliwość szybkiego, ale też precyzyjnego powielania zabiegów związanych z obróbką. Na skutek tego, że obróbka na nich staje się coraz prostsza, ale też szybsza, wzrasta na nie popyt, a klienci cieszą się oszczędnością i dzięki temu ekonomicznością środków pieniężnych wydawanych za przeprowadzaną na takich urządzeniach wytwórczość.

To zmodernizowane prasy, których obróbkę można uprzednio zaprogramować. Są to też skrupulatne, funkcjonalne czy ekonomiczne obrabiarki, które z powodu dysponowania tak wielu atutów, cieszą się dobrą sławą wśród użytkowników z całego świata. Prasy rewolwerowe to wykrawarki sterowane cyfrowo. Dzięki wyposażeniu w zautomatyzowane komputerowe sterowanie numeryczne, które pozwala na pracę korzystającą z uprzednio dodanych do programu obrabiarki parametrów, urządzenia te są niesłychanie dokładne oraz wydajne. Oprócz prasowania i zgniatania, w jakim się specjalizują, mogą również robić takie zadania jak na przykład wykrawanie, czy też gwintowanie. Zaletą używania tego rodzaju urządzeń może być również niewielkie zużywanie w trakcie fabrykacji energii elektrycznej.

Prasy rewolwerowe ze sterowaniem CNC mają częstokroć nastawne programem, podnoszone stoły szczotkowe. Z tej przyczyny blacha poruszająca się bezkontaktowo po stole porusza się nad systemem przyrządów i co istotne, nie dochodzi w tym czasie do powstawania na niej rys.

Jakie parametry techniczne charakteryzują takie prasy do metalu? Dlatego też maszyny tego rodzaju przydają się do obróbki skomplikowanych operacji, bez konieczności nadzorowania ich. Urządzenia te mają w system, który gwarantuje samoczynne wymienianie przyrządów, ale też samoczynne podnoszenie danej matrycy, bez używania podkładek do szlifowania przyrządów. Dzięki takim zaletom, prasy rewolwerowe w sprawny sposób wykonują obróbkę o wysokiej jakości. Podczas wykrawania, wygniatania bądź gięcia w trakcie wielkoseryjnej, ale również masowej fabrykacji, używa się prasy mechaniczne. Są to prasy o napędzie dolnym. Wyposażone są w bęben odwijający taśmę i urządzenie przystosowane do jej smarowania i prostowania.

Wielostopniowe prasy mechaniczne potrafią giąć oraz wycinać w czasie jednego skoku suwaka. Obecnie w sprzedaży jest dużo pras o konkretnym przeznaczeniu. Do tego typu maszyn zalicza się między innymi prasy okrojcze – okrawarki. To obrabiarki, które mają spore stoły robocze, a także mają dwukorbowodowy korbowy mechanizm. Cechują je robione przez ich suwak sporej wielkości skoki. Podobnie jak obrabiarki stosowane do kucia, obrabiarki takie realizują zabiegi obróbcze na gorąco, a towarzyszą tej fabrykacji wstrząsy – charakterystyczne przy okrawaniu wypływki.

Obecnie na całym świecie produkowane są też prasy do przetwórstwa tworzyw sztucznych, ponieważ wzrasta nieustannie liczba klientów na te urządzenia – i sprzedaż i skup pras tego typu cieszy się sporym zainteresowaniem. Prasy te zajmują się obróbką tworzywa, które określa się mianem tłoczywa. Prasowanie tłoczne związane jest z tym, że tłoczywo zamieszcza się w formie i zamyka się ją. Wypraska uformowana pozostaje za pomocą ciśnienia, które wytwarza się w tłoczywie dzięki stemplowi, zniżonemu w dół. Ostateczną postać wyrobu osiąga się po zablokowaniu stempla. Wówczas można już otwierać formę, ale również wyciągnąć ukształtowaną już wypraskę. Do tłocznego prasowania tworzyw sztucznych stosuje się stacjonarne formy, oraz zdejmowane formy. Ich zastosowanie uzależnione bywa od charakteru eksploatacji. Podsumowując, na całym świecie upłynnianych jest aktualnie wiele rodzajów takich obrabiarek do metali, stosowanych do realizowania rozmaitych zabiegów obróbczych. Maszyny takie mają rozmaite gabaryty, tudzież parametry techniczne pracy.

Konkludując, ażeby dostosować trafną tego rodzaju maszynę do przeprowadzania danych zadań związanych z obróbką przedmiotów metalowych, należy pamiętać, aby sugerować się znaczącymi dla takich pras danymi technicznymi. To najczęściej: największa siła nacisku, moc i prędkość obrotowa wrzeciona, wielkość stołu obrabiarki, wielkość oraz częstotliwość skoków suwaka wykonywanych w przeciągu jednej minuty, czy też wysięg maszyny.

Prasy krawędziowe używane

Jakie prasy krawędziowe są najczęściej nabywane, czy nowe, czy prasy krawędziowe używane? Jakie są cechy charakterystyczne takich maszyn do metalu? Na powyższe pytania odpowiemy w poniższym artykule.

W Polsce najbardziej wzięte są prasy krawędziowe do obróbki metali, budowane przez fabryki krajowe, duńskie, holenderskie, ale też japońskie. Prasy krawędziowe wykorzystywane do obrabiania przedmiotów zrobionych z metali to tak zwane krawędziarki. Krawędziarki to maszyny, które stosowane są zarówno w pracy dużych fabryk i zakładów produkcyjnych, jak i mniejszych przedsiębiorstw przemysłowych i narzędziowni. Nowe prasy krawędziowe kupują najczęściej fabryki zajmujące się produkcją na wielką skalę. Mniejsze przedsiębiorstwa nabywają prasy krawędziowe używane, po przeglądach technicznych – jest to dla nich bardziej opłacalne, ponieważ takie maszyny są tańsze, a zakłady takie dysponują często dużo niższym kapitałem, niż fabryki zajmujące się produkcją na wielką skalę, produkcją masową.

Jakie krawędziarki produkuje się na całym świecie? Są to prasy krawędziowe konwencjonalne i kich odpowiedniki wyposażone w sterowanie cyfrowe, czyli krawędziarki CNC.

Prasa krawędziowa ERMAK POWER BEND PRO 3100-175

Prasa krawędziowa ERMAK POWER BEND PRO 3100-175

Krawędziarki konwencjonalne to urządzenia, których działanie zdecydowanie zależy od wprawy, oraz doświadczenia osoby je obsługującej. Krawędziarki sterowane cyfrowo do obróbki przedmiotów z metalu to są z kolei maszyny, które przeprowadzają zadania obróbcze na podstawie uprzednio wpisanych do ich komputerowego programu danych. Osoba obsługująca prasę tylko kontroluje funkcjonowanie takiej prasy nastawnej cyfrowo. Tego rodzaju prasy sterowane cyfrowo z powodu swojej dokładności, a także efektywnego realizowania obróbki skrawaniem, stosowane są często w narzędziowniach, warsztatach, zakładach przemysłowych i fabrykach, które trudnią się wytwórczością wielkoseryjną oraz masową, nowe i prasy krawędziowe używane.

Budujące krawędziarki zakłady nie spoczywają na laurach i mimo, iż takie maszyny uchodzą za bardzo solidne, wciąż je poprawiają, sprawiając tym samym, iż stają się one coraz bardziej wielofunkcyjne, a także nadają się do jeszcze większej ilości zabiegów obróbczych. Na skutek tego, iż obróbka na nich staje się coraz łatwiejsza, oraz szybsza, wzrasta na nie popyt, i kupujący cieszą się oszczędnością i wskutek tego oszczędnością środków pieniężnych wydawanych za wykonywaną na tego typu obrabiarkach fabrykację.



Prócz pras krawędziowych nowych, coraz więcej sprzedających oferuje w tej chwili tego typu używane maszyny do metali. Ich sprzedawcy oferują prasy krawędziowe używane po przeglądach technicznych oraz usprzętowione w bogate wyposażenie. Takie dodatkowe przyrządy umożliwiają rozszerzenie działania takich obrabiarek. Oprócz tego, sprzedający pozwalają na wypróbowanie urządzenia na ruchu pozwalając dzięki temu przekonać się, czy konkretna krawędziarka w konkretny sposób wykonywać będzie zaplanowane zabiegi.

Podsumowując, w Polsce i za granicą sprzedawanych jest obecnie mnóstwo modeli tego typu maszyn do metalu, przeznaczonych do realizacji przeróżnych zadań obróbczych. Maszyny te mają rozmaite gabaryty, oraz parametry pracy obróbczej.

Na zakończenie należy stwierdzić, że by dostosować właściwą krawędziarkę do przeprowadzania danych operacji powiązanych z obróbką materiałów wykonanych z metali, należy pamiętać, by sugerować się znaczącymi dla takich maszyn danymi technicznymi. 

Prasa krawędziowa CNC DURMA HAP 2035

W Polsce, jak i za granicą cenione są prasy krawędziowe do metali marki DURMA. Taka prasa krawędziowa CNC DURMA HAP 2035 stosowana jest do obróbki przedmiotów z metalu. Krawędziarka tego rodzaju sterowana cyfrowo, przeznaczona do obróbki przedmiotów z metalu to obrabiarka, na której przeprowadza się zadania obróbcze na podstawie już wcześniej wpisanych do jej komputerowego programu. Dzięki wpisywanym do programu komputerowego wielkościom, prasa krawędziowa CNC DURMA HAP 2035 bardzo dokładnie, ale także szybko realizuje zaprogramowane zabiegi.

Urządzenia te wspaniale sprawdzają się do realizowania prasowania „na zimno” elementów z metalu. Firmy produkujące te krawędziarki nie spoczywają na laurach, dlatego też pomimo iż te obrabiarki uchodzą za niezawodne, nieustannie są ulepszane, co sprawia, że stają się one coraz bardziej uniwersalne ale także nadają się do przeprowadzania coraz większej ilości zadań obróbczych.

Prasa krawędziowa CNC DURMA HAP 2035 produkowana jest przez firmę DURMAZLAR z Turcji. Sterowanie CNC takiej maszyny pozwala na zapisywanie różnorodnych programów gięcia i wpisaniem ich do pamięci maszyny, tj. różnych matryc, stempli – możliwe jest także zastosowanie tzw. gięcia w powietrzu.

Prasa krawędziowa CNC DURMA HAP-2035 ze sterowaniem CNC AD 88 ma nacisk 2050×35 ton. Jej skok wynosi 125 mm. Urządzenie takie charakteryzuje się pojemnością zbiornika do 60 l. Maksymalne ciśnienie podczas czasu takiej prasy to 230 kg/cm2, czyli 3335 Psi. Podczas pracy prasy DURMA HAP-2035 droga zatrzymania wynosi 9 mm, natomiast czas zatrzymania belki to 105 m/s. Jeśli chodzi o ciężar narzedzi, to ciężar górnego liczy 28 kg, natomiast ciężar narzędzia dolnego to 43 kg. Taka maszyna waży ok. 2600 kg, natomiast jej gabaryty to najczęściej 2950x2060x1595 mm.

Prasa krawędziowa CNC DURMA HAP 2035

Prasa krawędziowa CNC DURMA HAP 2035

Prasy krawędziowe tego rodzaju na pewno sprawdzą się w pracy w większych zakładach produkcyjnych oraz mniejszych, zajmujących się produkcją średnioseryjną.

Należy jednak pamiętać o tym, że prasa krawędziowa CNC DURMA HAP 2035 ale i inne prasy krawędziowe do metali mogą obsługiwać tylko osoby, które przeszły szkolenie w zakresie obsługiwania takich obrabiarek i bezpieczeństwa pracy, inaczej zasad bhp, ale też mają odpowiednią wiedzę na temat pracy i obsługi tych maszyn.

Prasy hydrauliczne

Prasy hydrauliczne to urządzenia używane między innymi podczas prasowania materiałów zrobionych z metalu. Taki zabieg polega na nacisku na metalowe przedmioty, które w czasie obróbki znajdują się pomiędzy roboczymi modułami hydraulicznej prasy.

W tej chwili na świecie produkowane są różne prasy hydrauliczne. Znajdują one swoje zastosowanie w produkcji nie tylko w warsztatach lub narzędziowniach, ale również w zakładach produkcyjnych oraz fabrykach.

Prasy hydrauliczne do obróbki przedmiotów wykonanych z metali mogą być wyposażone w różnorodne modele korpusów. Pod tym względem można je podzielić na:

  • prasy hydrauliczne ramowe,

  • prasy hydrauliczne wysięgowe;

O ile chodzi o prasy hydrauliczne wysięgowe do obróbki przedmiotów metalowych, są to urządzenia, dla których charakterystyczną cechą może być bez wątpienia to, że wyposażone są one w łatwy dostęp do stołu z trzech stron prasy. To prasy, które mogą być wyposażone w stoły nastawialne – których to układ można nastawiać, albo stałe stoły – tworzące jedną całość z korpusem maszyny.

Prasa hydrauliczna wysięgowa 250 T P6334A

Prasa hydrauliczna wysięgowa 250 T P6334A

W wytwórczości pras hydraulicznych do metali specjalizuje się przede wszystkim Tarnobrzeska Fabryka Obrabiarek, ale też fabryka produkująca obrabiarki mechaniczne Ponar z Żywca.

Prasy hydrauliczne to również urządzenia przystosowane do tzw. ściskania oraz do wykrawania odkuwek. To obrabiarki, które tłoczą blachę na zimno. Do ich zalet należy zachowywanie stałej prędkości ruchów suwaka podczas odkształcania, ale też to, że ich nacisk nie zależy od położenia suwaka.

Jednym z rodzajów pras hydraulicznych są prasy hydrauliczne ciągowe pojedynczego bądź podwójnego działania, używane do tzw. ciągnienia.

Prasy hydrauliczne pojedynczego działania określa między innymi powiększony skok suwaka. Natomiast prasy hydrauliczne podwójnego działania mogą posiadać dwa suwaki współosiowe.

Obecnie sprzedaje się sporo modeli pras hydraulicznych do obróbki metali. Poza tym, sprzedający umożliwiają na sprawdzanie pras na ruchu, pozwalając przekonać się, czy konkretna obrabiarka w odpowiedni sposób realizować będzie zaplanowane zabiegi.

W Polsce i za granicą sprzedawanych jest sporo rodzajów takich pras do metali, stosowanych do realizowania różnych operacji obróbczych. Urządzenia tego typu mogą mieć różne wielkości oraz parametry pracy obróbczej.

Wybierając prasę hydrauliczną, należy dokładnie zastanowić się nad jej przeznaczeniem i sprawdzić jakie powinna mieć parametry techniczne, ponieważ nieodpowiedni sposób pracy takiej maszyny powoduje jej przeciążenie. Sprawia też często obniżenie prędkości pracy jej koła zamachowego, co związane jest też z przeciążeniem pracy silnika – a to może być powodem uszkodzeń silnika maszyny. Przeciążenie z kolei może wywoływać trwałe odkształcenie wału, a w rezultacie nawet pęknięcie całościowe korpusa.

Prasy rewolwerowe

Aktualnie na całym świecie wytwarzanych jest wiele typów i modeli pras, na przykład prasy rewolwerowe. W naszym kraju najbardziej cenione są tego rodzaju maszyny do metali, wyprodukowane przez niemieckie firmy BEHRENS, czy TRUMPF. Dużym zainteresowaniem cieszą się również japońskie prasy rewolwerowe AMADA lub TAURUS – wyprodukowane we Włoszech przez firmę SIMASV.

Prasa rewolwerowa AMADA PEGA 244

Prasa rewolwerowa AMADA PEGA 244

Prasy rewolwerowe mogą być wyposażone w różne typy korpusów. Z tego względu możemy podzielić je na prasy ramowe oraz prasy wysięgowe.

Prasy rewolwerowe są to wykrawarki ze sterowaniem numerycznym. Dzięki zaopatrzeniu w oryginalne sterowanie numeryczne, pozwalające na pracę korzystającą z uprzednio dodanych do programu urządzenia parametrów, urządzenia tego rodzaju są nadzwyczaj precyzyjne oraz wydajne.

Prasa rewolwerowa TAURUS 7000 MULTI

Prasa rewolwerowa TAURUS 7000 MULTI

Prasy rewolwerowe, jak już nazwa wskazuje, wyposażone są w rewolwer narzędziowy. Może on posiadać dużo stacji o przeróżnej średnicy narzędzia.

Na wyposażeniu, obrabiarki tego typu posiadają nieraz mnóstwo specjalistycznych przyrządów, umożliwiających realizowanie nawet bardzo skomplikowanych zabiegów obróbki skrawaniem.

Prasy rewolwerowe ze sterowaniem cyfrowym posiadają bardzo często sterowane programem, unoszone stoły szczotkowe.

Aby dostosować trafną tego typu maszynę do wykonywania konkretnych zadań związanych z obróbką przedmiotów metalowych, powinno się pamiętać, ażeby przed zakupem sugerować się znamiennymi dla tych obrabiarek wielkościami technicznymi, ponieważ maszyny te mają różne szerokości i wysokości oraz parametry techniczne pracy.

Prasy krawędziowe

Prasy krawędziowe to maszyny, które potocznie nazywa się krawędziarkami. Maszyny tego typu stosowane są w branży przemysłu metalowego.

Ich praca obróbcza polega na wywieraniu właściwego nacisku na obrabiany przedmiot. Prasy prasują metal, gną go i zgniatają.

Na rynku metalowym sprzedawane są prasy krawędziowe jako maszyny konwencjonalne i krawędziarki typu CNC.

Prasy krawędziowe konwencjonalne i cyfrowe są często stosowane w pracy w narzędziowniach i zakładach przemysłowych do wykonywania obróbki skrawaniem.

Prasa krawędziowa DURMA HAP 2035

Prasa krawędziowa DURMA HAP 2035

Obrabiarki konwencjonalne tego rodzaju, to urządzenia, których efekt pracy uzależniony jest od stopnia umiejętności obsługi i doświadczenia osoby go obsługującej, natomiast praca krawędziarki CNC to praca bazująca na wprowadzonych do komputera maszyny danych, na podstawie których maszyna realizuje swoje zadania obróbcze, a automatyk – kontroluje jej pracę.

Prasy krawędziowe sterowane cyfrowo wyposażone są w odpowiednie sterowanie, dzięki któremu można przeprowadzać na nich skomplikowane zadania obróbcze o odpowiednich określonych kątach gięcia.

Prasa krawędziowa CNC SMD PBH 110-3100-4-C

Prasa krawędziowa CNC SMD PBH 110-3100-4-C

Praca krawędziarki CNC cechuje się przede wszystkim szybkością – dzięki czemu stosowana jest ta maszyna często przy produkcji wielkoseryjnej i masowej oraz precyzją – dzięki zastosowaniu nowoczesnego sterowania numerycznego.

Dzięki wykorzystaniu systemu komputerowego sterowania w pracy prasy krawędziowej, obrabiarki te są niezawodne przy realizacji plastycznego wyginania krawędzi obrabianych materiałów „na zimno”.

Urządzenia te cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród kupujących – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Producenci wciąż szukają rozwiązań technologicznych ułatwiających pracę wykonywaną na ich urządzeniach. Nieustannie modernizują urządzenia, dzięki czemu stają się one jeszcze bardziej uniwersalne i funkcjonalne, a wykonywana na nich praca jest bardziej efektywna, dokładna i tańsza.

Obecnie na rynku polskim i zagranicznym produkowanych jest wiele modeli pras krawędziowych, również tych wyposażonych w sterowanie cyfrowe, które w znacznym stopniu usprawnia obróbkę metalu.

Krawędziarki CNC w sposób szybki i łatwy mogą powtarzać wykonywanie zadań obróbczych, dzięki możliwości zapamiętywania uprzednio wprowadzonych programów.

Prasy krawędziowe CNC to zautomatyzowane, dokładne maszyny, który efekt pracy jest całkowicie zgodny z wcześniej określonymi założeniami projektowymi.

Krawędziarki sterowane cyfrowo, to urządzenia do precyzyjnego gięcia blach. To skuteczne i ekonomiczne maszyny, które wyróżniają się dokładnością i powtarzalnością w wykonywaniu skomplikowanych zadań obróbczych.

Prasy – pozostałe rodzaje

Prasy okrojcze inaczej nazwane są okrawarkami. To prasy korbowe o dużym skoku. Są uzupełnieniem maszyn do kucia matrycowego. Pracują na gorąco, ze wstrząsami, jakie powstają przy okrawaniu wypływki.

Urządzenia te mogą mieć dwupunktowy (tj. dwukorbowodowy) mechanizm korbowy i stoły o dużej powierzchni roboczej. Są dostosowane do umocowania paru tłoczników obok siebie.

Ich stół dolny wyposażony jest w pneumatyczne lub hydrauliczne wyrzutniki mechaniczne.

Prasy hydrauliczne mogą też mieć zastosowanie przy okrawaniu odkuwek. W takiej sytuacji powstają jednak trudne warunki pracy, ze względu na wstrząsy i wysoką temperaturę. Dlatego też rzadziej wykorzystuje się je do tej pracy.

Prasy ciągowe używane są do tzw. ciągnienia. Mogą to być prasy:

  • pojedynczego działania, które charakteryzują się zwiększonym skokiem suwaka – w przeciwieństwie do innych pras korbowych,

  • prasy podwójnego działania, mające dwa suwaki współosiowe – zewnętrzny służy do dociskania obrzeża ciągnionej płytki do powierzchni czołowej matrycy i zapobiega powstawaniu fałd oraz wewnętrzny, który służy do ciągnienia; maszyny te występują jako:

– prasy z ruchomym dociskaczem,

– prasy z dociskaczem stałym i ruchomym stołem – nazywa się je też prasami kołowymi,

  • prasy potrójnego działania;

Prasy do kucia swobodnego to głównie prasy hydrauliczne lub parowo-hydrauliczne, przeznaczone do kucia większych przedmiotów. Te pierwsze wykorzystują podczas pracy wodę tłoczoną pompami elektrycznie napędzanymi. Wyrównawczy zbiornik ciśnienia (akumulator, wypełniony częściowo sprężonym powietrzem) podłącza się wtedy do rurociągu tłoczącego wodę. Akumulator i pompy ustawia się obok kuźni.

Prasy hydrauliczne przeznaczone do swobodnego kucia mają nacisk 150 MN i więcej.

Prasy parowo-hydrauliczne nie posiadają pomp. Mają napędzany parą lub sprężonym powietrzem multiplikator, który wytwarza nadciśnienie robocze cieczy.

Prasy automatyczne są najczęściej wykorzystywanymi maszynami do masowego wyrobu małych przedmiotów tłoczonych z taśmy. Mają one dolny napęd. Wykorzystuje się je głównie do: wykrawania, gięcia, wygniatania lub płytkiego wytłaczania.

Maszyny te wyposażone są w bęben odwijający taśmę, urządzenie do jej smarowania, przyrząd do prostowania taśmy, bęben do nawijania ażuru i podajnik dwustronny walcowy.

Prasy automatyczne wielostopniowe umożliwiają wykonywanie wielu zabiegów tłoczenia podczas jednego skoku suwaka, może to być np.: gięcie, ciągnienie i wycinanie. Po każdym skoku suwaka przedmioty przesuwane są do gniazda matrycy.

Prasy w przetwórstwie tworzyw sztucznych

Istnieje wiele rodzajów pras przeznaczonych do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Podczas pracy takich maszyn wykorzystywane są różnego rodzaju formy. Jeden z podziałów takich form dotyczy typu ich zamknięcia. Wyróżnia się tu formy stykowe, teleskopowe i stykowo-teleskopowe.

Formy stykowe to inaczej formy otwarte. Jak już sama nazwa wskazuje matryca ich jest otwarta, do chwili zetknięcia stempla z tłoczywem.

Formy te nie są drogie. Jednak podczas ich wykorzystywania tworzywo, ze względu na brak komory zasypowej musi być podawane z nadmiarem, który wypływa z matrycy podczas prasowania. Sprawia to, że koszty wytwarzania na nich są wysokie.

Formy o zamknięciu teleskopowym posiadają komorę zasypową nad częścią kształtującą. Podczas ich stosowania tłoczywo nie wypływa z gniazda formującego, ponieważ stempel jest prowadzony w matrycy teleskopowo. Grubość dna wypraski i jej ciężar można regulować, dlatego formy te często wykorzystuje się do wyrobu przedmiotów cienkościennych i skomplikowanych.

Prasy wyposażone w formy o zamknięciu stykowo-teleskopowym mają komorę zasypową o większej średnicy niż formujące gniazdo. Tłoczywo podaje się do nich z nadmiarem, dlatego powstaje obrzeże stykowe. W trakcie prasowania wypływa nadmiar tłoczywa. Ciśnienie przekazywane jest na stempel bezpośrednio na prasowany materiał.

Forma podczas takiego prasowania nie zużywa się szybko, pomimo uzyskiwanego wysokiego ciśnienia prasowania.

Prasowanie przetłoczne najczęściej odbywa się na prasach hydraulicznych przeciwbieżnych. Stół górny prasy zamyka zasypową komorę i formujące gniazda. Przetłocznik przepycha tworzywa do formujących komór.

Podczas takiego prasowania wykorzystuje się dwie komory, komorę zasypową (lub przetłoczną) i komorę formującą (może być ich więcej, w zależności od tego, czy forma jest wielokrotną).

Po wsypaniu do komory zasypowej tworzywo zostaje uplastyczniane przez ogrzewanie ścianek formy. Następnie tworzywo zostaje ukształtowane i utwardzane.

Prasowanie przetłoczne na górnotłokowych prasach stosowane jest przy wykonywaniu grubych wyprasek. Tworzywo, które przepływa przez przetłoczne kanały zostaje dokładnie nagrzane.

Przy wykonywaniu wyprasek z zapraskami, gdy zapraski są całkowicie zanurzone w tłoczywie, dochodzi do osiągnięcia ciśnienia prasowania. Podczas prasowania tworzyw termoplastycznych ogrzewana jest komora zasypowa, a komora formująca jest chłodzona. Natomiast przy prasowaniu przetłocznym tworzyw termoutwardzalnych ogrzewana jest komora zasypowa, jak i komory formujące.

Parametry prasowania przetłocznego to: temperatura, czas prasowania i ciśnienie wewnętrzne. Temperatura może być tutaj niższa, niż przy prasowaniu tłocznym, w wyniku tarcia o ścianki kanałów.

Czas prasowania dzieli się na czas uplastyczniania, który ustalany jest doświadczalnie dla każdej partii tłoczywa i na czas utwardzania, krótszy niż przy tłocznym prasowaniu.

Ciśnienie wewnętrzne, w gnieździe formy zależy od rodzaju tłoczywa i ma takie same wartości dla tych samych tworzyw, podobnie, jak przy prasowaniu tłocznym. Dla uzyskania wymaganej wartości ciśnienia w formującym gnieździe, w przetłocznym cylindrze, daje się 3-krotnie wyższe ciśnienie.

Prasy jednotłokowe z jednym cylindrem wykorzystuje się do prasowania płytowego. Są to najczęściej wielkie prasy, które mają po kilka ruchomych stołów. Nośnik nasycony żywicą lub plastyfikat jest tutaj stosowanym półproduktem.

Podczas prasowania płytowego uplastycznianiu podlega kilka płyt złożonych w pakiet. Potem warstwy te są scalane pod wpływem nacisku i zestaleniu. Przy tworzywach termoutwardzalnych odbywa się to w podwyższonej temperaturze, a przy tworzywach termoplastycznych = przy obniżonej temperaturze.

Pakiety układane są pomiędzy stalowymi płytami prasowniczymi o gładkiej powierzchni. Następnie umieszcza się je razem z przekładkowymi płytami na półkach prasy. Podczas tego, dość długiego prasowania nie można używać zbyt wysokiego ciśnienia, ponieważ może nastąpić nadmierne wydłużenie i zerwanie nośnika.

Prasy mechaniczne

Prasy mechaniczne mogą mieć w różny sposób napędzany suwak i pod tym względem dzieli się je na:

– prasy mimośrodowe,

– prasy korbowe,

– prasy kolanowe,

– prasy śrubowe;

Najpowszechniejszymi prasami mechanicznymi w tłocznictwie są prasy mimośrodowe i korbowe.

Prasa mimośrodowa to maszyna, która stosowana jest najczęściej do: wykrawania, gięcia i ciągnienia płytkiego. Jej charakterystyczną cechą jest to, że posiada urządzenie, które umożliwia regulowanie skoku suwaka (w odróżnieniu od pras korbowych, które mają stały skok suwaka).

Prasa mimośrodowa LE 160 C

Prasa mimośrodowa LE 160 C

Nominalne wartości nacisku takiej prasy nie są dopuszczane podczas całego skoku suwaka, a tylko dolnej jego części. Nominalny kąt nacisku, wynosi w tej maszynie 30 stopni. To jest największy kąt wychylenia korby z dolnego, martwego położenia, przy którym może ta maszyna jeszcze wywierać nominalny nacisk.

Prasy korbowe przeznaczone są do wykrawania i ciągnienia płytkiego. Mają stały skok suwaka.

Podobnie jak w prasach mimośrodowych, prasy te mają nominalne wartości nacisku, które  nie są dopuszczane podczas całego skoku ich suwaka, tylko dolnej jego części.

Nominalny kąt nacisku wynosi w tych prasach 30 stopni. To największy kąt wychylenia korby z dolnego, martwego położenia, przy którym mogą te urządzenia wywierać jeszcze nominalny nacisk.

Prasy kolanowe stosowane są często do wybijania, wyciskania, dogniatania i dotłaczania. Maszyny te charakteryzują się sztywnym korpusem, dużym naciskiem w pobliżu dolnego, zwrotnego położenia suwaka i długim czasem stykania się narzędzia z kształtowanym przedmiotem – co pozwala na wykonywanie na nich przedmiotów o dużej dokładności.

Prasy śrubowe to maszyny wrzecionowe lub cierne, które wywierają nacisk w sposób uderzeniowy. Prędkość ich uderzenia jest mniejsza niż przy użyciu młota.

W prasach śrubowych wrzeciono w kształcie śruby wkręca się w nakrętkę, która umocowana jest w korpusie. Dzięki temu porusza się suwak. Na wrzecionie zaklinowane jest koło zamachowe. Wprawiane jest ono w ruch w jedną lub drugą stronę, poprzez dociskanie do niego prawej lub lewej strony ciernej tarczy napędzanej przez elektryczny silnik.

Prasy śrubowe wrzecionowe i cierne wykorzystywane są często do kucia przy produkcji wielkoseryjnej i masowej drobnych wyrobów, tj.: okucia, nity, śruby, grzybki zaworów i odkuwki, które zbliżone są wyglądem do tych matrycowanych na młotach.

Odkuwki robi się najczęściej w jednowykrojowej matrycy. Te o złożonych kształtach (których matrycowanie na kuźniarkach jest bardzo trudne, a na młotach w ogóle jest niemożliwe, np. mające kołnierze, rozgałęzienia, odrostki i wgłębienia) wykonuje się w składanych matrycach zaciskanych obejmą.

Prasy śrubowe o dużej masie są rzadko wykorzystywane, bo mają powolny ruch suwaka. Maszyny takie mogą służyć do prostowania na zimno i gorąco, ale mogą również wykonywać operacje gięcia lub dotłaczania.

Prasy – rodzaje

Prasy, ze względu na ich budowę można podzielić na:

– prasy pionowe,

– prasy poziome,

– prasy pochyłe;

Prasy pionowe – często spotykane w narzędziowniach – to maszyny budowane ze stałym lub przechylnym korpusem. Te, które mają korpus przechylny, w celu łatwiejszego usuwania przedmiotów tłoczonych zsuwających się w nich ze stołu pod własnym ciężarem, mogą mieć pochyło ustawiany stół.

Prasa mimośrodowa PMS 100 EA

Prasa mimośrodowa PMS 100 EA

Ze względu na ukształtowanie korpusów, prasy można podzielić na:

prasy wysięgowe,

– prasy ramowe;

Prasy wysięgowe mają z trzech stron wolny dostęp do stołu prasy – co jest ich główną zaletą.  Cechuje je jednak mała sztywność korpusu, która przy dużych obciążeniach powoduje szybsze zużycie narzędzi i ujemnie wpływa na jakość wyrobów.

Maszyny te mogą być wyposażone w stałe stoły,  które wraz z korpusem tworzą jedną całość. Mogą posiadać też stoły nastawne, które można regulować pod względem położenia, w zależności od wysokości tłocznika.

Prasy ramowe są to urządzenia jednopunktowe – w których suwak dociskany jest jednym korbowodem – lub wielopunktowe, których suwak dociskany jest kilkoma korbowodami.

Określenia prasy takie, jak: jednopunktowa, dwupunktowa, wielopunktowa oznaczają liczbę korbowodów, na których zamocowany jest suwak prasy. Od wymiarów suwaka zależą wymiary tych pras.

Nacisk nominalny prasy, to największy dopuszczalny nacisk, jaki może wywierać ta maszyna, bez narażenia jej na uszkodzenie.

Prasy do tłoczenia dzielą się na: prasy mechaniczne i prasy hydrauliczne – których charakterystyka będzie zamieszczona przez nas w następnych artykułach.