Prasy mimośrodowe

Obecnie na świecie produkowanych jest wiele rodzajów pras, między innymi prasy mimośrodowe, stosowane w pracy w warsztatach, narzędziowniach, zakładach produkcyjnych i fabrykach.

W Polsce najbardziej popularne są prasy mimośrodowe wyprodukowane przez firmy polskie, niemieckie, czeskie, a także japońskie.

Dużym zainteresowaniem wśród kupujących cieszą się w obecnym czasie polskie prasy mimośrodowe wyprodukowane przez Zakład Doskonalenia Zawodowego z Krakowa, Plasomet, Zakład Budowy Maszyn Ciężkich w Koszycach oraz prasy produkcji niemieckiej, renomowanej marki Erfurt.

Często stosowane w warsztatach i narzędziowniach prasy mimośrodowe pionowe, to urządzenia, które mają korpus stały lub przechylny. Te drugie w łatwy sposób mogą usuwać po obróbce tłoczone przedmioty. Zsuwają się one bowiem z maszyny pod własnym ciężarem. Jeszcze łatwiej przebiega taka praca, gdy stół prasy jest ustawiany pochyło.

Prasy mimośrodowe mogą mieć również różne rodzaje korpusów. Pod tym względem możemy je podzielić na prasy mimośrodowe ramowe i wysięgowe.

Prasa mimośrodowa PMS 100 EA

Prasa mimośrodowa PMS 100 EA

Można wyróżnić także jednopunktowe prasy mimośrodowe ramowe – które posiadają suwak dociskany jednym korbowodem oraz wielopunktowe prasy mimośrodowe ramowe z suwakiem dociskanym wieloma korbowodami.

Jeśli chodzi o wysięgowe prasy mimośrodowe do metali, to są maszyny, dla których charakterystyczną cechą jest niewątpliwie to, iż mają one wolny dostęp do stołu z trzech stron. To urządzenia, które mogą mieć stoły nastawne – których układ można regulować lub stoły stałe – tworzące całość z korpusem.

Prasy mimośrodowe często są określane mianem maszyny jednopunktowej, dwupunktowej czy wielopunktowej. Nazwy te związane są z liczba posiadanych przez nie korbowodów, do których przymocowane są ich suwaki. Gabaryty tych maszyn zależą właśnie od wielkości posiadanych suwaków.

Prasy mimośrodowe są to urządzenia, dla których charakterystyczne jest regulowanie skoku suwaka. Ich podstawowym przeznaczeniem jest prasowanie, gięcie, toczenie oraz wykrawanie. Maszyny te posiadają pneumatyczny, lub też hydrauliczny wyrzutnik, który umożliwia maszynie na tzw. płytkie ciągnienie. Prasy do metali z takim wyrzutnikiem mają większe możliwości obróbcze, stają się bardziej uniwersalne.

Prasy mimośrodowe posiadają szafę sterującą, która umożliwia nożne i ręczne sterowanie maszyny. Można na nich wykonywać pojedyncze zadania obróbcze, ale także można realizować prace w sposób ciągły oraz nastawnie.


Prasy mimośrodowe do metalu posiadają stół pośredni, wyrzutnik pneumatyczny oraz elektromechniczne sterowanie. Wyposażone są również w centralne smarowanie.

W dolnej części skoku suwaka prasy mimośrodowej dopuszcza się nominalne wartości nacisku tej maszyny. Nominalny kąt nacisku prasy równy jest nominalnemu kątowi wychylenia korby z dolnego położenia.

Oprócz pras mimośrodowych nowych, coraz więcej sprzedawców oferuje obecnie używane prasy do metalu. Ich sprzedawcy proponują takie maszyny po przeglądach technicznych oraz wyposażone w bogate oprzyrządowanie. Takie dodatkowe przyrządy pozwalają na rozszerzenie działalności tych pras.

Ponadto, sprzedawcy umożliwiają sprawdzenie maszyn na ruchu, pozwalając tym samym przekonać się, czy dana maszyna w sposób określony i odpowiedni realizować będzie zamierzone zadania.

Reasumując, na całym świecie sprzedawanych jest aktualnie wiele modeli pras mimośrodowych do metali, przeznaczonych do realizacji różnorodnych zabiegów obróbczych. Maszyny te mają różne wielkości i parametry pracy obróbczej.

Aby dobrać odpowiednią prasę mimośrodową do wykonywania określonych zadań związanych z obróbką przedmiotów metalowych, należy pamiętać, aby sugerować się charakterystycznymi dla tych maszyn parametrami technicznymi. Są to przede wszystkim: największa siła nacisku, moc i prędkość obrotowa wrzeciona, powierzchnia stołu prasy, wielkość i ilość skoków suwaka wykonywanych w ciągu minuty, a także wysięg.

Mówiąc o nominalnym nacisku prasy mimośrodowej, mowa jest o takim dopuszczalnym jej nacisku, który nie będzie powodował uszkodzenia tej maszyny podczas pracy.

Nieodpowiedni sposób pracy, powodujący przeciążenie maszyny, powoduje często obniżenie prędkości pracy koła zamachowego, co wiąże się również z przeciążeniem pracy silnika, a to może prowadzić do uszkodzeń silnika prasy mimośrodowej.

Przeciążenie może także powodować trwałe odkształcenia wału, a nawet pęknięcie całego korpusu.