Prasa mimośrodowa to maszyna, która działa siłą uderzenia na obrabiany materiał. Z uwagi na ten typ działania, złe dobranie parametrów pracy, czyli wysokości przyrządu do skoku suwaka lub/i wysokości położenia suwaka maszyny, może doprowadzić do kolizji i przeniesienia się siły uderzenia na podzespoły prasy mimośrodowej. W takiej sytuacji najczęściej zniszczeniu ulega narzędzie (wykrojnik, tłocznik) i jednocześnie maszyna lub jej części.
Zabezpieczenie mechaniczne pras mimośrodowych – bezpiecznik ścinowy
Elementem zabezpieczającym prasy mimośrodowe przed taką awaria jest bezpiecznik ścinowy, jednakże zabezpiecza on prasę w niewielkim zakresie, który równy jest różnicy wysokości bezpiecznika nowego i przebitego. W praktyce ten zakres równy jest (w zależności od prasy) od 5mm do ok. 15mm – czyli taki błąd może popełnić operator w ustawieniu prasy aby nie doszło do trwałego uszkodzenia maszyny.
W starszych typach pras bezpiecznik ścinowy był jedynym zabezpieczeniem, które nie rozwiązywało problemów bezpieczeństwa operatora i samej maszyny. Mianowicie w maszynach wyposażonych w sprzęgło mechaniczne – w tak zwany mechanizm spustowy z palcem zabierakowym, koła zamachowe muszą wykonać pełny obrót aż do momentu wysprzęglenia. Samo wyłączenie elektryczne aparatu wyzwalającego, najczęściej elektromagnesu z cięgnem mechanicznym, nie przekłada się na natychmiatowe rozsprzelenie koła zamachowego i wału korbowego. Zasprzęglony wał korbowy musi wykonać pełny obrót do momentu wysprzęglenia. Reasumując nawet gdy dojdzie do przebicia bezpiecznika, wyłączenie elktrycznego i spowolnienia ruchu prasy po wytraceniu części siły na przebicie bezpiecznika i załączeniu się hamulca, to ruch obrotowy i siły przeniesione z kołą zamachowego nadal działają i dążą do dokończenia ruchu suwaka i powrotu do górnego punktu położenia.
Zabezpieczenie elektryczne prasy – rozłączenie sprzęgła pneumatycznego
Nowsze prasy ze sprzęgłem pneumatycznym, oprócz bezpiecznika ścinowego mają dodatkowe zabezpieczenie elektryczne, które w momencie przebicia bezpiecznika dodatkowo rozłącza sprzęgło prasy i załącza hamulec. Rozsrzęglenie następuje niezależnie od położenia suwaka.
Mimo takiego zabezpieczenia pras mimośrodowych i tak często dochodzia do kolizji z licznymi następstwami. Decydującą rolę ma tu czynnik ludzki. Po pierwszym przebiciu bezpiecznika najczęściej okazuje się, że w zakładzie pracy nie ma na stanie zapasowego bezpiecznika. Chcąc szybko przywrucić maszynę do produkcji, najczęściej operatoży omijają zabezpieczenia prasy wkładając w miejsce bezpiecznika kawałek grubej blachy. Prasa mimośrodowa oczywiście będzie działała ale nie będą działać jej systemy zabezpieczeń.
Typowe awarie prasy mimośrodowej
– zakleszczenie się wykrojnika
– pęknięcie suwaka prasy
– pęknięcie korbowodu
– odkształcenie wału korbowego
– pęknięcie korpusu prasy mimośrodowej