Zaginarki do blachy to maszyny produkowane jako urządzenia konwencjonalne i posiadające sterowanie NC i CNC – które umożliwiają programowanie określonych cyklów pracy, a także umożliwiają realizację danych operacji.
Zaginarki konwencjonalne to urządzenia, których parametry pracy przed realizacją każdej serii ustawia się od nowa ręcznie. Maszyny takie składają się z korpusu, ruchomego zderzaka, ramion do prowadzenia blachy, dolnego ramienia gnącego, górnej belki z nożem i pedału, przeznaczonego do sterowania maszyną. Maszyny te mają regulowaną wielkość otwarcia szczeliny, do której wprowadzana jest blacha przeznaczona do gięcia.
Zaginarka umożliwia gięcie blachy oraz jej zaginanie na zadany kąt.
Zaginarki ze sterowaniem NC skonstruowane są podobnie, jak zaginarki konwencjonalne. Różnica między nimi polega na tym, że takie urządzenia konwencjonalne sterowane są ręcznie, z kolei zaginarki, które posiadają sterowanie NC funkcjonują na podstawie podanych wcześniej przez operatora parametrów pracy programu urządzenia, w postaci obliczonych wartości.
Zaginarki CNC to urządzenia, które same przeliczają parametry działania, na podstawie grubości blachy. Umożliwiają tworzenie różnych programów, które pozwalają na wykonywanie nawet trudnych zadań obróbczych, np. takich kształtów jak walce, czy rury. Ich sterowanie umożliwia wizualizację procesu gięcia.
Zaginarki NC to urządzenia, które charakteryzują się sztywną budową, umożliwiającą precyzyjne zaginanie wielu profili wyprodukowanych z blachy metalowej. Ważnymi wielkościami technicznymi tego typu zaginarek są np.: długość gięcia, szerokość z podajnikiem, maksymalna grubość zaginanej blachy, minimalna wysokość gięcia, maksymalny przesuw górnych szczęk, minimalny i maksymalny zakres podawania, prędkość podawania do przodu, prędkość podawania do tyłu, regulacja dolnych szczęk i regulacja szczęki zginającej.
Maszyny takie umożliwiają tworzenie różnych programów. Zajmuje się realizacją zabiegów obróbczych, zgodnie z wcześniej ustalonym programem. Urządzenia tego typu mają często wyposażenie, pozwalające im na wykorzystanie ich do zaginania pojedynczych detali, lub też całych partii profili.
Używanie określonego rodzaju zaginarek uzależnione jest od poziomu trudności zabiegów obróbczych, które mogą być na nich wykonywane. I tak, wykonywanie zadań mniej skomplikowanych opłacalne jest na konwencjonalnych zaginarkach. Skomplikowane zadania lepiej jest jednak wykonywać na szybkich i dokładnych zaginarkach wyposażonych w sterowanie NC i CNC .